Właściwa instalacja o charakterze wentylacyjnym niezbędna jest w każdym bez wyjątku budynku, a tym bardziej w mieszkalnych pomieszczeniach gdzie zdrowe i świeże powietrze jest nam po prostu niezbędne do właściwie przebiegającego odpoczynku. O czym należy koniecznie pamiętać jeśli chodzi o o wentylacyjne procesy? Oczywiście trzeba pamiętać o czymś takim jak czyszczenie wentylacji, ale też koniecznie trzeba pamiętać również na samym początku o właściwym przebiegu projektowania całego systemu. Oto parę najważniejszych przykazań, o których nie można zapomnieć.

-Zaplanuj szczegółowo trasy kanałów wentylacyjnych
-Pamiętaj, żeby do każdego z pomieszczeń doprowadzić co najmniej jeden wentylacyjny przewód
-Zaprojektuj wywiew z łazienek i kuchni i nawiew do przestrzeni dziennych
-Zapewnij swobodną wymianę powietrza pomiędzy pomieszczeniami

To minimum absolutne, co na dodatek? Na przykład gdy zdecydujemy się na instalację wentylacyjną z odzyskiem ciepła nie powinniśmy stawiać na eklektyzm, a jednoznacznie zdecydować się na urządzenia jednej marki. Będzie to zapewniało funkcjonalność i sprawność systemu.
Wentylacja, a kominek w domu
Jeszcze większe znaczenie ma prawidłowy montaż wentylacji w sytuacji kiedy w domu będzie miał się znaleźć kominek. W przypadku kominka, posiadającego zamkniętą komorę spalania wentylację należy zaprojektować z lekkim nadciśnieniem w domu. Bierze się to z faktu, że w przypadku ewentualnej nieszczelności spaliny tak czy inaczej i tak będą wypchnięte z przestrzeni domowej. Generalnie kominka nie powinno się łączyć z wentylacją. System ogrzewania kominkowego pracuje zupełnie inaczej aniżeli system wentylacji z rekuperatorem.
Jeszcze zostaje nam pytanie: Jakiego typu instalację powinniśmy wybrać dla domu?

Jeżeli przyszło by nam brać pod uwagę jedynie cenowe kryterium to ponad wszelką wątpliwość w konkurencji tej zwycięży grawitacyjna wentylacja. Niestety jednak chociaż spełnia ona swoją najważniejsza rolę wcale nie jest tak samo skuteczna jak wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Właśnie w tym drugim przypadku to my będziemy ostatecznie decydować o tempie i ilości powietrza, które zostanie wymienione. Mamy tu także wyższą jakość. Dlatego w wypadku wybierania nie warto kierować się wyłącznie kryterium ceny. Tutaj naprawdę liczy się to co chcemy osiągnąć naszym klimatem w domu. Odetchnij pełną piersią.