Coraz bardziej znanym towarem polecanym na rynku kredytów gotówkowych jest tzw. kredyt. W większości wypadków proponują go instytucje pozabankowe, albowiem banki są w udostępnianiu kredytów w wyższym stopniu ostrożne i dokładnie wyliczają zdolność kredytową kredytobiorcy, ażeby ocenić jego prawdopodobną wypłacalność.
Szybkie pożyczki to sposobność dostania szybkich pieniędzy bez konieczności przedkładania poświadczenia o wysokości przychodów i potwierdzania swojej wiarygodności.

Najczęściej nazwę pożyczka bez zdolności kredytowej możemy przypisać tego rodzaju kredytom, których załatwienie nie wiąże się z weryfikowaniem naszej przeszłości kredytowej oraz sprawdzaniem czy jesteśmy teraz zadłużeni, a jeżeli tak to na jaką sumę. Szybkie pożyczki to minimum formalności, uproszczone procedury, błyskawiczny okres realizacji. Coraz częściej pożyczka bez zdolności kredytowej staje się towarem dostępnym w Sieci internetowej, co jest sygnałem, że aby wysłać wniosek nie trzeba opuszczać domu, starczy mieć dojście do komputera.

Tymczasem zdarzają się już nawet tego rodzaju twory, jakich kompletny proces realizacji (włącznie z wydaniem gotówki na rachunek klienta) ma miejsce tylko i wyłącznie w internecie.
Pożyczka bez zdolności kredytowej to rozstrzygnięcie, po które sięgają zwykle osoby mające pewne trudności fiskalne, posiadające kredyty , nie mogące sobie poradzić z ich uregulowaniem, nie mające się do kogo zwrócić o gotówkę. Szybka pożyczka to wszak dosyć drogi i niebezpieczny sposób na zdobycie kredytu. W szeregu przypadków kojarzy się z większym oprocentowaniem niż w wypadku normalnego kredytu, co może wywoływać kłopoty w nadchodzącym spłacaniu zaciągniętego kredytu.